Bahçeşehir Matematik Eğitim ve Öğrenci Koçu

egitim-ogrenci-matematik-kocuÖğrenciler Peki neden en çok matematik dersi almak isterler neden en çok ihtiyacı olan ders matematiktir. Ben derslerim sırasında izlediğim yöntemleri kısaca sizlere anlatmaya çalışayım.  Özel derste benim en çok önem vermiş olduğum konulardan biri de öğrencinin anında geri bildirim olabilmesidir, söylemiş olduğum her şeyi öğrencinin doğru bir şekilde anladığından Emin olduğumu bilmek için ders sırasında öğrenciye sürekli sorular yönelterek onu sürekli kontrol ederim. Ilk önce işte bunu bu şekilde yapmalısın derim sonradan bunun yanında ne olmalı diye öğrenciye sorarım öğrencinin vermiş olduğu cevaba göre söylediğimin onun zihninden nasıl bir yer ifadeye dönüştüğünün kararını veririm, tam olarak söyleyip söylemediğimi anladığından emin olmak için benzer soruları sürekli sorarak öğrencinin tam öğrenmeyi gerçekleştirmesini sağlarım.

 

Bana göre düz bir anlatımın özel ders de yeri olmamalıdır diye düşünmekteyim. Çünkü bir öğretmen Her zaman dersi dinamik bir şekilde tutmalı öğrencinin ilgisini derse sürekli çekmeli ve öğrenci derse sürekli katılabilmelidir.  Öğretmende öğrenciye özel cümleler kurabilmelidir ki öğrencilerle aynı frekansı yakalayabilsin.  Aksi halde siz öğrencinin sevmiş olduğu noktayı yakalayamazsanız 5 kere de Anlatsanız 10 kere de anlatsanız öğrenci üzerindeki etkisi sıfır olacaktır Bu yüzden her zaman biz Öğretmenler olarak öğrenciye özel anlatımlar sergilemeli ve ona özel çalışma yaprakları düzenlemeliyiz.

 

Bir matematik öğretmeni olarak ben Derslerimi nasıl işliyorum?

  1. Son konu ile ilgili örnek sorular veririm Vermiş olduğum sorularının diğer dersimize kadar çözülmesini ve yapmış olduğu hatalar üzerinde tekrardan durmamızı sağlarım.

  2. Öğrenciye vermiş olduğum çözümlü sorular sayesinde öğrencinin kendi kendine çalışmasını teşvik etme en büyük amaçlarımdan birisidir.

  3. Öğrencinin kalem tutmak becerisini Kendi Ayakları üzerinde soruyu çözmesini ve öğretmenlerden ve okuldan bağımsız olarak nasıl çalışması gerektiğini öğretmeye çalışırım.

  4. Öğrenciye vermiş olduğum gelişim raporları ile kendisi üzerindeki gelişimi görmesini ve nelere dikkat etmesi gerektiğini sürekli vurgular  bu hatalarının ortadan kaldırılmasının isterim.

  5. Öğrenciye özel hazırlamış olduğum çalışma programları ile bir dersin nasıl somutlaştırılması gerektiğini bir derse nasıl çalışılması gerektiğini yazmış olduğum raporlar sayesinde onlara sunarım.

  6. Öğrencilerin bir yanlış defteri tutmasını isterim,  yapmış olduğu yanlışların Bu deftere yazılmasını ve Aralıklı olarak bu yanlışların kontrol edilerek bir daha bu yanlışların yapılmaması için neler yapılması gerektiği konusunda öğrenciye rehberlik yaparım..Yorumunuz..

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>